Zadanie

(Kliknutím na obrázok dostanete celé zadanie vo formáte PDF.)

Diskusia

(Neprihlásený)
0/16384
warning

Petr (Už se stahují mračna)

9. jún 2026 11:40

mišofe, to je fér a rozumím tomu. Nicméně já to nepíšu proto, že jsme to chtěli scrabblit nebo vyscrabblili (nechtěli a nevyscrabblili), ale proto, že po vyluštění jsem měl pachuť, že jsem v šifře něco přehlédl. Třeba ten šedý nulový řádek nám vůbec nedošel, že je "POD" i "KLAD" (vůbec jsme to neřešili, když to byla nula), takže jsem si myslel, že tam byla nejaká mezitajenka a bál jsem se, že to na mě vyskočí někde během hry :-) Je fakt, že kdyby mi došel ten PODKLAD, tak bych asi byl míň nervózní.

mišof (Organizátor)

8. jún 2026 17:52

Petře, tu s tebou dosť silne nesúhlasím. Na šifre 2 proste nie ste cieľová skupina. Vôbec nám nevadilo, že to budete vedieť vyscrabbliť, ušetrí vám to max pár minút. Zmena ako navrhuješ by tú šifru naopak sťažila pre tímy s doletom po tretie až piate stanovište. Presne pre ne sme tu (pri plnom vedomí toho, čo píšeš) použili verziu, čo je radšej čo najčistejšia a najjednoduchšia, aj keď je potom prelomiteľná hrubou silou. Keby táto šifra bola napr. na osmičke ako oddych medzi dvoma ťažšími šiframi, mohla by vyzerať inak.

Petr (Už se stahují mračna)

8. jún 2026 16:58

Mně se na téhle šifře nelíbí jiná věc: když postuluju, že jde o příklady (to je jasně vidět) na sčítání a odčítání (to je vidět skoro stejně jasně), vyluštím ji úplně bez čtení. Skupiny písmen jsou
[KI][AM][XPF]L[BN][QOKM]AJM[TJ]Z, kde ta kaplnka je jasná a MJZ na konci taky, takže je potřeba jenom uvěřit, že to první J není písmeno, ale číslo (což taky teda není nic moc, takový úkrok stranou od principu), nebo prostě odejít ke kapličce na jihozápad. Já bych to udělal tak, že předchozí výsledek je vstupem do nové rovnice a rázem je to nescrabblitelné.

Petr (Už se stahují mračna)

8. jún 2026 16:58

Mně se na téhle šifře nelíbí jiná věc: když postuluju, že jde o příklady (to je jasně vidět) na sčítání a odčítání (to je vidět skoro stejně jasně), vyluštím ji úplně bez čtení. Skupiny písmen jsou
[KI][AM][XPF]L[BN][QOKM]AJM[TJ]Z, kde ta kaplnka je jasná a MJZ na konci taky, takže je potřeba jenom uvěřit, že to první J není písmeno, ale číslo (což taky teda není nic moc, takový úkrok stranou od principu), nebo prostě odejít ke kapličce na jihozápad. Já bych to udělal tak, že předchozí výsledek je vstupem do nové rovnice a rázem je to nescrabblitelné.

Majo (Štyria tankisti a pes)

8. jún 2026 15:15

Tiež mi prišlo divné, že "pod" = mínus. Na rozdiel od autorského postupu sme si to odôvodnili tak, že je v tom "od", takže odčítavame. Prišlo by mi krajšie, keby to nejako súviselo s tým "klad". Napríklad mohli tie odčítacie slová začínať na "zá" (od slova záporný) a stále by sa dala spraviť sranda s nulovým slovom "základ".

Síba (Pralinky zvlášť)

8. jún 2026 2:05

Proč předložka "pod" symbolizuje minus?