Zadanie

Zadanie vo formáte PDF.

(Pre plnohodnotné riešenie si všetko k tejto šifre treba vytlačiť s nastavením zachovania pôvodnej veľkosti.)

Diskusia

(Neprihlásený)
0/16384
warning

Petr (Už se stahují mračna)

12. jún 2026 12:25

Nás tahle dualita (trialita!) stála desítky míst. Nesouhlasím s tebou Maťo, že ten kvádr do šifry nepasuje. Pokud interpretuješ šipku jako jakékoliv překlopení a "přistání" šipky na řádku jako "čti z tohoto řádku", tak začneš přiložením 3x3 stěny do rohu podle mustru, přečteš z horního řádku, překlopíš doprava na hranu, přečteš z druhého řádku, překlopíš doprava zase na velkou stranu, přečteš ze třetího řádku. Pak překlopíš dolů na hranu, přečteš ze čtvrtého, překlopíš dolů na velkou a jsi na pátém řádku v symetrické pozici ke startu a valíš dále doleva x2, dolů x2 atd. až dolů. Všechno krásně pasuje, jen tajenka z toho neleze. A takhle jsme se bavili hodinu, než nás napadla ta "flétna".

Jano (Štvrťžblnk)

9. jún 2026 21:46

Maťo, nie ste jediní. My sme tiež najprv zložili kváder 3x3x1. Až po chvíľke tápania (nie vianočného) sme pochopili, že tadiaľ asi cesta nevedie. Vtedy mi vôbec nenapadlo, že možnosť zložiť viac objektov z jedného plánu je netriviálna.

Maťo (Vrmmm)

9. jún 2026 14:04

Rád by som tu položil otázku: Sme jediní, ktorí z pomôcky najprv postavili kváder 3x3x1? Totiž keď nám trklo, že treba použiť pomôcku, tak ako správny matematik som rýchlo zostavil rovnicu ab+bc+ac=15 a prehlásil, že a=b=3, c=1... Ten kváder sa nám zdal divný a do šifry (prekvapivo) vôbec nepasoval. No niekedy je matematika len na škodu, že?

Napokon to ale malo dobrý koniec, lebo to, že rovnica má aj riešenie (7,1,1) sme si uvedomili akurát keď Mišo vystrihol aj druhý plášť, takže sme z neho ihneď stavali druhý kváder.

Cestou zo šifry sme sa však v duchu tešili, že isto máme krok k dobru, lebo nám bolo jasné že aj ten 3x3x1 kváder sa niekde isto využije. Žiaľ využili sme ho už počas presunu na ďalšiu šifru.

mišof (Organizátor)

8. jún 2026 16:55

Pravda bol stále aj zvyšok, škatuľa so šiframi na lavičke dostala nápis "rozvodná skrinka" :)

Majo (Štyria tankisti a pes)

8. jún 2026 15:18

Pekná podrobná tajnička. Škoda, že pravda bola len prvá tretina, keďže z rozvodnej skrinky sa stal organizátor.

Laco (Zle sa ide z lesa)

7. jún 2026 22:58

Tu sa moja rola skončila poukázaním na to, že áno, teraz chceme tie papiere zo štartu. Martin s Radom nakoniec nejak dali začiatok bez zloženia správneho kvádra (na nápovedu sme mincu neplytvali, ak sme už vôbec nejakú mali). Pre mňa veľmi symbolické a nostalgické. Totižto prvýkrát som bol na Brieždení v roku 2016 a vtedy sme tiež išli na Romanovu bez toho, aby sme presne vedeli, prečo. Týmto pozdravujem Myrca a Poliho, ak by to tu náhodou čítali.