Zadanie vo formáte PDF. (3 strany formátu A4)
Errátum: vo vylúštenej tajničke má ešte byť slovo JUH.
Prvým krokom riešenia je spoznať, že ide o kalendár. Napr. si to môžeme odtrpieť a spočítať, že zadanie má 365 stĺpcov, alebo to odhaliť z stĺpca predstavujúceho 29. február alebo z políčka pre dnešný deň, v ktorom je slniečko.
Každý farebný štvorček má deň, mesiac aj rok z rozsahu od 1 po 26. Tie podčiarknuté prečítame, tie nepodčiarknuté necháme ako čísla. Dostaneme jemne kryptickú tajničku ZAJDI K ULICI 242. STLPCA NADOBA KVET. V nej "242. stĺpec" je stĺpec predstavujúci 29. august, chceme teda Ulicu 29. augusta, a koncové KVET s ...ináč z upresnítka vyrobí kvetináč.
@Maťo Podľa mňa je to úplne v pohode podľa pravidiel. Ak si pomôžem dobrými radami na Tmou, tak je to v súlade s "Tmář odmítá systematické haluzení jako metodu postupu. Neprohledává kdejaký pomníček a kótu, pokud v ruce nemá ani náznak řešení," keďže nejaký náznak riešenia mám. V ideálnom prípade (šifra je bez chyby) by sme túto otázku neriešili, ale stalo sa. No a keď už sa to stalo, tak mi vadia dve veci.
Prvá z nich je, že ak som vylúštil celú tajničku, tak som zostal zarazený, že som nevylúštil smer - a tak stratím čas hľadaním zvyšku tajničky. Druhá (ale podstatnejšia) vec je, že správna tajnička mi zväčšila množinu miest, ktoré musím prehľadať (pritom každá z nich mala nejakú vadu). Takže vo výsledku ma dolúštenie celej tajničky stojí viac času (a v skutočnosti aj motivácie, lebo si poviem, že to bolo meh), ako keby som bol neporiadny.
Zhrnul by som svoje pocity na klasickej poučke "Kto nemá v hlave, má v nohách". To nič nehovorí o druhej implikácii a mám pocit, že v tejto šifre to bolo "Kto má v hlave, stratí viac času". Takúto vlastnosť by šifra určite nemala mať, no podľa mňa chyba v zadaní spôsobila, že ju mala.
Ten pocit, keď človek ako blbý počíta štvorčeky a zrazu "aha 365" je krásny :)
U nás to bolo zaujímavé. Keď nám vyšla tajnička, tiež sme mali pocit, že nám niečo uniká, ale pre úsporu času sme sa začali presúvať, však to domyslíme cestou. Električka však išla hneď, a tak sme sa asi o 2 minúty museli rozhodovať, na ktorý koniec ul. 29. 8. ideme. Urobili sme praktické rozhodnutie a rozdelili sme sa. Napokon to druhá polovicu tímu našla.
@Majo tu nastáva zaujímavá otázka: Je podľa teba "proti pravidlám" ísť prehľadať n miest, ak si je človek z vyriešenia šifry istý, že sa šifra na jednom z nich nachádza? Za mňa pre rozumne malú hodnotu čísla "n" to je OK, ale neviem, koľko by mala byť :D.
Ono je to podobné, ako keď nemáš doriešený celý text, ale úspešne si tipneš, čo by tak asi mohlo vychádzať. Povedzme, že by v tejto šifre vyšlo UL29AUGUSTA?????KVET. Ozaj nemôžeš ísť podľa upresnítka na dva konce ulice a hľadať kvetináč, keď ti je jasné, že predsa tých 6 neznámych písmen musí určovať koniec ulice, ale dolúštiť ich by bolo náročnejšie ako proste prehľadať oba?
Navyše tu bolo jasné, že sme samotnú šifru vyriešili (neostalo nič nepoužité) - takže jediné, čo bolo možné, je to, že nám uniká význam slova "NADOBA", ktoré sa zdalo byť zbytočné, keďže upresnítko jasne hovorilo o kvetináči. Preto mi prišlo OK prehľadávať oba konce. Ale priznávam, že tiež som z toho nadšený nebol.
Ten pocit, že niečo nemáme, lebo to upresnitko hovorí o konci príjemný nebol. Fakt, že firma Kochlík, ktorá ma priviedla k šifre, bola orgom neznáma náhoda, ma naopak veľmi pobavila.
Šifra sa mi veľmi páčila. No tá tajnička... Keďže v nej chýba "juh", tak správna interpretácia tajničky (upresnítko použijem až potom, lebo veď iba upresňuje) je podľa mňa buď Kochlík (https://mapy.com/s/rededelota), alebo podľa mňa lepšia možnosť je križovatka s Poľnou (https://mapy.com/s/hefamavadu), kde sa nachádzajú mapové značky, obsahujúce (smetnú) nádobu a kvet. Celé toto ale poprie upresnítko.
Popri dohľadávaní sme preto spravili úvahu "hádam od nás nechcú, aby sme tipovali správny koniec tejto dlhej ulice, takže asi sme niečo v šifre prehliadli". A tak sme stratili netriviálne množstvo času na tom, či sme niekde nespravili chybu alebo či sa string "NADOBAKVET" nedá rozdeliť na slová, aby to určovalo niektorý koniec. Potom sme to ale aj tak obehali a našli.
Toto dohľadávanie vo mne ale necháva trpkú pachuť toho, že tímy, ktoré sa nepozastavili nad tým, že zo šifry nevylúštili koniec ulice, ale len vyskúšali obe možnosti, tak vedeli získať výhodu nad "poctivejšími" tímami.
A aha ho, errátum, aj som sa celý čas divil, ktorý koniec sme to akože mali vylúštiť. Išli sme samozrejme z opačného, hoci geograficky ako stanovište zreteľne vyzerá lepšie južný.
Ako jednu radu v poznámkach sám pre seba mám napísané - zrátaj veci, aj keď sa ti nechce. Samozrejme, že môj mozog to pri pohľade na ten počet stĺpcov vytesnil a poctivo ich zrátal až Rado.